Yeni Üyelere Özel İlk Alışverişte %40 İndirim!

Bebeklerde Egzama (Atopik Dermatit) Belirtileri


Bebeklerde atopik dermatit ya da bebek egzaması olarak bilinen durum yaygın olarak görülür. Özellikle yaşamın ilk aylarında ortaya çıkan bu durum bebeklerde kaşıntıya neden olarak rahatsızlık verebilir. 

Egzama belirtileri bebekten bebeğe farklılık gösterebilir. Açık tenli bebeklerde egzama kırmızı yama şeklinde döküntülere neden olurken koyu tenli bebeklerde ise döküntüler mor ya da kahverengi tonlarında olabilir. Atopik egzama döküntüleri kuru, kaşıntılı ve serttir. Bu döküntüler yanaklar, el ve bacak eklemleri başta olmak üzere vücudun her bölgesinde görülebilir.

Bebeklerde atopik dermatit döküntüleri ile konak döküntülerini ayırt etmek kolay olmayabilir. Konak ya da diğer adıyla seboreik dermatitte kaşıntı daha azdır. Konak döküntüleri genellikle saçlı deri, kaş, kirpik, kulak arkası ve burnun yan taraflarında görülür. Bebeklerde konak döküntüleri genellikle bebek 8 aylık olana kadar ortadan kalkar.

Bebeklerde Egzama Belirtileri

Atopik Dermatit (Egzama) Neden Olur?

Sağlıklı bir cilt, nemli yapısıyla vücut ve dış ortam arasında bir bariyer görevi görür. Bu sayede vücudu zararlı mikroorganizmalardan, alerjenlerden ve irritanlardan korur. Atopik dermatitte, cildin bu koruyucu görevini tam olarak yerine getirememesine neden olan genetik değişimler mevcuttur. Atopik dermatit belirtileri bazı durumlarda şiddetlenebilir. Bu şiddetlenmeye yol açan tetikleyici faktörler bebekten bebeğe değişkenlik gösterebilir. Sık karşılaşılan tetikleyiciler ise şu şekildedir:

  • Kuru Cilt: Kış aylarında düşük nem oranına sahip hava ya da çok ısıtılan evlerdeki sıcah hava cildin kurumasına neden olabilir. Kuru ciltte bebek egzamasına bağlı kaşıntı artabilir.
  • İrritanlar: Kaşıntı yapan yünlü kıyafetler, polyester, parfüm, doğal olmayan sabun ve deterjan, nemlendirici gibi maddeler bebeklerde egzamayı tetikleyebilir. 
  • Stres: Bebeklerde stres durumuna yanıt olarak kızarıklık oluşabilir. Oluşan bu kızarıklık cildin tahriş olmasına ve kaşınmasına yol açabilir.
  • Sıcaklık ve Ter: Hem sıcaklık hem de ter, atopik egzama belirtilerini alevlendirebilir.
  • Alerjenler: Kuru yemiş, inek sütü, yumurta gibi besinlere karşı gelişen alerjiler de bebeklerde egzama şiddetini artırabilir. 

Bebeklerde Egzama Nasıl Önlenir?

Bebeklerde atopik dermatite bağlı gelişen belirtilerin hafifletilmesi için bazı yöntemler uygulanabilir. Bu basit yöntemler ile bebeğin rahatlaması sağlanabilir. Bebeklerde egzamanın yatışmasına yardım edebilecek uygulamalar şöyle sıralanabilir:

Bebeklerde Atopik Dermatit Belirtileri
  • Nemlendirme: Cilt, vücudu dış etkenlerden koruma görevine devam edebilmek için neme ihtiyaç duyar. Bu nedenle atopik egzaması olan bebeklerin cildinin günde birkaç kez nemlendirilmesi gerekir. Atopik bebeklerde nemlendirme için bebeklerin hassas cildine uygun hazırlanmış %100 doğal krem çeşitleri kulanılabilir. Incia doğal kremin içerisindeki shea yağı, yalancı iğde yağı, kantaron yağı gibi bitkisel maddeler bebeğinizin cildinin ihtiyaç duyduğu nemi kazanmasına yardımcı olur. Kremin paraben, sentetik boya ve parfüm içermeyen hipoalerjen yapısı bebeğinizin narin cildini tahriş etmeden nemlendirir.
  • Ilık Duş Aldırma: Ilık duş bebeği serinletir ve cildinin nemlenmesine yardımcı olur. Ayrıca duş bebekteki atopik dermatit kaşıntılarını da hafifletebilir.
  • Doğal Bakım Ürünleri Kullanma: Parfüm, alkol gibi kimyasallar içeren duş jelleri bebeğin cildini tahriş edebilir. Bu nedenle bebeklerin hassas cildi için doğal ürünler tercih edilmelidir. INCIA saç ve vücut şampuanı bitkisel yağlardan oluşan doğal içeriği ile bebeğinizin bakımında kullanabileceğiniz bir üründür. Şampuanın içinde hiçbir petrol türevi bulunmaz. Cildin pH dengesini koruyan bu şampuan içeriğindeki lavanta yağı ile bebeğinizi rahatlamasını sağlar. 
  • Nazikçe Kurulama: Duş sonrasında bebeği sertçe silmek yerine havluyu cildin üzerine nazikçe koyup bebeği kaldırarak kurulama yapılmalıdır.
  • Rahat Giydirme: Ciltte oluşabilecek irritasyondan korunmak için bebeğe pamuklu ve bol kıyafetler giydirilmelidir. Yeni bir giysi alındığında bu kıyafet bebeğe giydirilmeden önce mutlaka yıkanmalıdır. 

Incia, hem bebeğiniz hem de eviniz için doğal bakım ürünleri üretir. İhtiyaç duyduğunuz bakım için bitkisel kaynaklardan üretilen Incia ürünlerini gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.