Yeni Üyelere Özel İlk Alışverişte %40 İndirim!

Çocuklarda ve Bebeklerde Dudak Çatlamasını Nasıl Önleyebiliriz?


Bebeklerde dudak kuruluğu ve bu duruma bağlı çatlak oluşumu sık görülen bir durumdur. Dudak çatlaması genellikle ciddi bir probleme neden olmaz. Bebeklerde çatlağın neden olduğu rahatsızlık hissini giderilmesi için bazı doğal kişisel bakım önerileri denenebilir.

Bebeklerde Dudak Çatlaması Neden Olur?

Yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de dudak çatlamasının pek çok farklı sebebi olabilir. Ancak bu nedenlerin çoğu basit durumlardır ve çözümü oldukça kolaydır. Bebeklerde dudak çatlaması sebepleri ise şunlardır:

Çocuklarda ve Bebeklerde Dudak Çatlamasını Nasıl Önleyebiliriz?
  • Sıvı Azlığı (Dehidrasyon): Bebekler anne sütünü veya mamayı ihtiyaç duyduklarından daha az miktarda tüketirse ‘dehidrasyon’ olarak bilinen tablo ortaya çıkabilir. Bu durum özellikle sıcak havalarda daha sık görülür. Dehidrasyon, bebeklerde dudak çatlamasının yanı sıra cilt kuruluğu, el ve ayaklarda soğukluk, ağlarken gözlerde yaş olmaması gibi belirtilere de yol açabilir.
  • Deri Dökülmesi: Yenidoğan bebeklerde, yeni ortama uyum sağlamanın bir adımı olarak derinin bazı bölgelerinde dökülme görülebilir. Bu durum normal bir süreçtir ve bebeklerde ciltte soyulmaya, dudaklarda çatlamaya neden olabilir.
  • Dudak Emme: Bebeklerde oldukça güçlü bir emme içgüdüsü vardır. Bu nedenle bebekler beslenmenin yanı sıra normal zamanlarda da dudaklarını emebilir, yalayabilir. Dudaklardaki tükürük buharlaştığında ise dudakta kuruluk oluşur. Buna bağlı olarak da dudak çatlayabilir.
  • Hassas Cilt: Bebeklerin hassas cildi irritan, yani tahriş edici maddelere karşı duyarlı olabilir. Bu maddeler kıyafetten losyona, ıslak mendilden kreme değişebilir. Makyajlıyken bebeği öpmek gibi davranışlar da bebeğin cildini tahriş edebilir. Tahriş olmuş ciltte dudak kuruyabilir ya da çatlayabilir.
  • Hava Değişimleri: Sıcak, soğuk, rüzgarlı havalar dudak çatlamasına yol açabilir. Hava sıcaklığındaki dalgalanmalar da cildin nemini kaybetmesine neden olarak dudakları çatlatabilir.
  • Bazı İlaçlar: Bebeğin kullandığı bazı ilaçlar yan etki olarak dudak çatlaması yapabilir. Böyle bir durum fark edildiğinde çocuğun doktorunu bilgilendirmek faydalı olur. 

Bebeklerde Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde dudak çatlaklarını gidermek veya çatlakların oluşmasını önlemek için yapılabilecek basit uygulamalar vardır. 

  • Bebeklerin hassas cildi hava değişimlerinden çok çabuk etkilenebilir. Bu durumun önüne geçmek için soğuk havalarda bebek dışarı çıkarılırken onu güzelce sarmak gerekir. Sıcak havalarda ise bebeğin yüzünü güneşten korumak yararlı olur.
  • Bebeğin cildinin nemini kaybetmesini önlemek için evdeki havanın kuru olmamasına dikkat edilmelidir. Evin veya bebeğin odasındaki nem oranını yüksek tutmak için hava nemlendirici buhar makineleri kullanılabilir. 
  • Bebekler, hem kalori hem de sıvı ihtiyacını anne sütüyle ya da mamayla karşılar. Dolayısıyla yeterince emmemesi, beslenmemesi sıvı kaybına yol açar. Bu durumun önüne geçmek için bebeklerin düzenli olarak beslenmesi gerekir. Bebekler yaşamının ilk aylarında 1-3 saat arayla beslenmeye ihtiyaç duyar. Bu da bebeğin günde 8-12 kere beslenmesi anlamına gelir. 
Çocuklarda ve Bebeklerde Dudak Çatlamasını Nasıl Önleyebiliriz?

Çatlamaya karşı en etkili uygulamalardan birisi de dudak nemlendiricisi kullanmaktır. INCIA dudak nemlendirici, cildin doğal dengesini bozmadan nemlendirme sağlar. İçeriğindeki Hindistan cevizi yağı, kayısı çekirdeği yağı ve Hint yağı ile dudağın ihtiyaç duyduğu nemi kazanmasına yardım eder. Yine içinde bulunan shea yağı hem dudakları yumuşatır hem de antioksidan özelliği ile dudak sağlığını korumaya yardımcı olur. INCIA dudak nemlendiricisi, arılardan elde edilen %100 doğal balmumu içerir. Doğal balmumu, nemi dudakta hapsederek çatlak oluşumunu engeller. Ayrıca dudak bakım ürünü hiçbir sentetik boya, mineral yağı ve parfüm içermez. Bebeğinizin cildinin doğal yollarla nemlenmesine katkıda bulunur.

Incia, bitkisel içerikli ürünleriyle hem bebeğinizin hem de sizin kişisel bakım ihtiyacınız için doğal alternatifler sunar. Kişisel bakımınız vücudunuzun kendi dengesine zarar vermesin istiyorsanız INCIA ürünlerini gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.