Yeni Üyelere Özel İlk Alışverişte %40 İndirim!

Deterjan Kalıntılarının Bebeğinizin Sağlığı Üzerindeki Etkileri


Bebeğinizin doğmasıyla birlikte kirli sepetiniz daha çabuk dolmaya başlar ve daha sık çamaşır yıkamak zorunda kalabilirsiniz. Ebeveynler olarak bebeğinizin kullandığı emzikten giydiği kıyafetlere, denediği ek gıdalardan oynadığı oyuncaklara kadar her konuda ince eleyip sık dokuyor olabilirsiniz. Peki, konu deterjanlara geldiğinde ne yapmanız gerekir? Bebeğinizin kıyafetlerini hangi deterjanla yıkamalısınız? Ailenizin geri kalanı için kullandığınız deterjanı bebeğinizin giysileri için de kullanabilir misiniz? Tüm bu soruların cevabını yazının devamında bulabilirsiniz.

Çamaşır Deterjanı Zararları Bebeğin Solunum Yollarında Hasar Oluşturur mu?

Yaşamın ilk dönemlerinde bebeklerin solunum sistemi henüz tam olgunlaşmamıştır. Bu nedenle bebeklerin solunum sistemleri yetişkinlere göre daha hassas ve savunmasızdır. Kimyasal çamaşır deterjanlarının içerisinde kıyafetlere koku vermesi için bulunan ftalatlar, solunum sistemine hasar verebilir. Bu deterjanlarla yıkanan kıyafetleri giyen bebeklerde solunum düzensizliği ve astım gibi ciddi sağlık sorunları oluşabilmektedir. Doğal çamaşır deterjanları ise sentetik koku içermez. Bu deterjanlara kokuyu, içerdikleri bitki özleri verir. Doğal deterjanlar, sentetik parfüm içermemesi nedeniyle bebekler için daha sağlıklı bir tercihtir. Ayrıca doğal deterjanların içeriğinde kimyasal ağartıcı bulunmaz. Böylece çamaşır yıkamada kullanılan suyun pH’ı nötral değerde kalır. 

Deterjan Kalıntılarının Bebeğinizin Sağlığı Üzerindeki Etkileri

Kimyasal Deterjan Zararları Bebeklerin Cildini Nasıl Etkiler?

Piyasadaki pek çok çamaşır deterjanında potasyum hidroksit fosfat adı verilen kimyasal irritan madde bulunur. Deterjan ile yıkanan çamaşırlarda bu maddenin kalıntıları yer alabilir. Bu kıyafetler giyildiğinde bu maddenin kalıntıları cilt ve cilt altı dokulara nüfuz ederek döküntülere neden olur. Bu zararlı kimyasal madde, alerjisi ya da cilt problemi olan bebeklerin cildini daha fazla etkiler. Bu bebeklerde etkilenen cilt daha da savunmasız hale gelir ve bu durum kimyasal maddenin cildin daha derin dokularına nüfuz etmesine yol açar. Sentetik madde içeren deterjanlar bebeklerde atopik dermatit gelişimine neden olabilir. Atopik dermatit bebeklerin cildinde kırmızı, kaşıntılı, pul pul döküntüler oluşturur. Bu döküntülerin kaşınmasıyla bebeğin cildinde yaralar meydana gelir. 

Kimyasal deterjanlar cilt problemlerinin yanı sıra bebeklerde gözlerde irritasyon gelişimine de sebebiyet verebilir. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda bebek giysilerinin diğer kıyafetlerden ayrılarak doğal çamaşır deterjanıyla yıkanması daha doğru bir tercih olur.  

Deterjan Zararları Başka Hangi Sorunlara Neden Olur?

Çamaşır deterjanlarının yanı sıra yüzey temizliği gibi nedenlerle kullanılan kimyasal temizlik ürünleri de bebeğe zarar verebilir. Yukarıda da bahsedildiği gibi bebekler daha hassas solunum sistemine, daha narin bir cilde sahiptir. Ayrıca bebekler ev içerisinde, yerde çokça vakit geçirir. Bu nedenle ev temizliğinde kullanılan kimyasal maddelere daha çok maruz kalırlar. Dolayısıyla sadece çamaşır deterjanı seçiminde doğal ürünler tercih etmek yeterli olmayabilir. Diğer temizlik malzemeleri için de doğal alternatifleri kullanmak bebek sağlığı için daha doğru olur.

Deterjan Kalıntılarının Bebeğinizin Sağlığı Üzerindeki Etkileri

Bebeklerle ilgili dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de temizlik maddelerinin bebeğin ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır. Bebeklerin özellikle yüksek oranda kimyasal madde içeren deterjan, ağartıcı gibi ürünlerden az miktarda bile tüketmesi ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Bu maddelerin yutulması ağız, yemek borusu ve midede kimyasal yanıklara neden olur. Dolayısıyla zararlı kimyasalları yüksek oranda içeren temizlik ürünlerinden uzak durulmalıdır. 

INCIA, hem ev temizliği hem de kişisel bakım alanında tamamen bitkisel ürünlerini kullanıcıların beğenisine sunmaktadır. Bebek yağından dudak kremine, çamaşır deterjanından vücut losyonuna kadar uzanan geniş ürün yelpazesi ile INCIA, hem kendini hem de evini doğal ürünlerle temizlemek isteyenlerin güvenle tercih edebileceği bir markadır. INCIA ürünlerinde sentetik boya, parfüm ve diğer zararlı kimyasallar bulunmaz. Siz de doğal ve sağlıklı temizlik için incia’yı deneyebilirsiniz.