Yeni Üyelere Özel İlk Alışverişte %40 İndirim!

Hamilelikte Çatlak Oluşmadan Önleminizi Alın


Hamilelik, kadınlarda çatlak oluşumuna neden olabilir. Hamilelik çatlakları ileriki dönemlerde kadınlar açısından estetik sorun oluşturabilir ve kadınlar bu çatlakların görüntüsünden rahatsız olabilir. 

Gebelik Çatlakları Neden Oluşur?

Hamilelikte çatlak oluşumu oldukça yaygın görülen bir durumdur. Yaklaşık her 10 gebeden 8’inde çatlak oluşur. Çatlaklar ilk başlarda cilt yüzeyinde kırmızı veya mor renkli, ince, uzun çizgiler şeklinde görülür. İlerleyen zamanlarda çatlakların rengi beyaz ve gümüş rengine döner. 

Çatlaklar genellikle karın, meme, üst kol ve uyluk bölgesinde ortaya çıkar. Çatlakların ortaya çıkış zamanı ve hangi bölgelerde oluşacağı kadından kadına farklılık gösterebilir. Çatlaklar oluşmadan önce ilgili bölgede kaşıntı görülebilir ve yine bu bölgede ciltte kalınlaşma fark edilebilir. 

Hamilelikte Çatlak Oluşmadan Önleminizi Alın

Ciltte çatlak oluşumu herkeste görülebilecek bir problemdir. Ancak hormonal değişimlerin ve hızlı kilo alımının olduğu gebelik döneminde bu durumla daha sık karşılaşılır. Hızlı kilo alındığında cilt dokusunun genişleme hızı, cilt altı dokularının genişleme hızına yetişemeyebilir. Bu durumda da cildin dermis tabakasında yer alan ve esneklikten sorumlu elastik liflerde kırılmalar oluşur. Sonuç olarak elastik liflerdeki bozulmalar cilt üzerinde çatlak olarak kendini gösterir. Kişide çatlak oluşup oluşmamasında genetik faktörlerin de etkisi vardır. Genel olarak daha esnek cilt tipi olan kişilerde çatlak oluşumu daha az olur. 

Hamilelik Çatlakları Nasıl Önlenir?

Gebelik sonrasında karın çatlağı gibi sorunlarla karşılaşmamak için hamilelik esnasında gerekli önlemleri almak faydalı olur. Gebelikte hızlı kilo alımı cilt altı dokularda ani sayılabilecek bir genişlemeye neden olur. Bu durumda cildin genişleme oranının bu hıza yetişmesi zor olur. Dolayısıyla hamilelikte ani kilo artışları yerine daha kontrollü bir şekilde kilo almak, çatlak oluşumu açısından daha faydalıdır. Kilo alma hızının yanı sıra alınan kilo miktarı da çatlak oluşumu ile ilgilidir. Bir kadın hamilelik boyunca yaklaşık 10-12.5 kg kilo alır. Tabii bu miktar kadından kadına değişiklik gösterebilir. Gebelik boyunca alınan kilo arttıkça çatlak oluşma riski de artış gösterir. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda hamile kadınların sağlıklı aralıkta kalacak şekilde kontrollü kilo alması, gebelik çatlakları riskinin azaltılmasını sağlar. 

Çatlak oluşumunu önlemek için yapılabilecek bir diğer uygulama da bol su içmektir. Vücudun ihtiyaç duyduğu sıvı miktarını karşılayacak ölçüde su içmek, cildin hidrate ve yumuşak kalmasına yardımcı olur. Yumuşak bir ciltte çatlak görülme ihtimali, kuru bir cilde göre daha azdır. Dolayısıyla gebelerin günde yaklaşık 2 lt. su içmesi yararlı olur.. Kahve gibi kafeinli içecekler ise vücudun sıvı dengesini bozarak çatlak riskini artırabilir. Gebelik sürecinde kafeinli bir içecek tüketiliyorsa yanında su, bitki çayı gibi kafeinsiz içecekler de içilerek sıvı alımı dengelenmelidir. 

Hamilelikte Çatlak Oluşmadan Önleminizi Alın

Karın Çatlak Kremi Incia’da

Çatlak oluşumunun engellenmesinde cildin sağlıklı olması oldukça önemlidir. Hamilelerde çatlak kremi kullanımı cildin doğal yollarla yumuşak kalmasına yardımcı olur. İçeriğinde keten tohumu yağından zeytinyağına, avokado yağından shea yağına kadar pek çok soğuk sıkım bitkisel yağ bulunduran INCIA karın çatlak jel kremi, cildinizi nemlendirir. Nemini koruyan ciltte de kuru bir cilde oranla çatlak oluşma ihtimali daha düşüktür. Çatlak oluşumunu engelleyen bu krem ayrıca cildinizin pürüzsüz görünmesine de yardımcı olur. Çatlak kremi içerisinde cildi irrite edebilecek alkol, paraben, parfüm, sentetik boya ve silikon bulunmaz. Kremin rengi ve kokusu içerisindeki doğal yağlardan gelir. 

Inica, kişisel bakım ve temizlik alanında tamamen doğal ürünleri kullanıcılarına sunmaktadır. Siz de hem kendinizin hem de bebeğinizin cildi için doğal bakım ürünleri arıyorsanız INCIA’nın bitkisel ürünlerini tercih edebilirsiniz.