Yeni Üyelere Özel İlk Alışverişte %40 İndirim!

Topuk Çatlağı Nasıl Geçer? Bakımı Nasıl Olmalı?


Topuk çatlağı, yaygın olarak görülen bir ayak sağlığı problemidir. Hem yetişkinler hem de çocuklarda ortaya çıkabilen bu sorun kadınları erkeklere oranla daha çok etkiler. Genellikle ciddi bir problem değildir. Sadece çıplak ayakla yüründüğünde rahatsız edicidir. Ancak önlem alınmadığında çatlaklar derinleşerek ağrıya yol açabilir ve cilt hasarı için potansiyel tehlike olabilir. Ayrıca topuk üzerindeki çatlaklar; ölü derilerin katmanlaşmasına neden olarak hoş olmayan bir görünüm sergileyebilir. 

Topuk Çatlakları Neden Olur? 

Topuk çatlakları genellikle şeker hastalarında en çok görülen komplikasyonlardan biridir. Diyabet hastalarının ayak sinirlerinde hasar meydana gelir ve hasarlı sinirler terlemeye olan ihtiyacı algılayamaz. Bu durum cildin kurumasına neden olur. Topuk çatlaklarının en belirgin nedeni cilt kuruluğudur. Peki, diyabet hastalığı dışında topuk kuruluğu neden olur?  

 • Egzama
 • Atlet ayağı olarak bilinen bir mantar enfeksiyonu çeşidi tinea pedis
 • Soğuk ve kuru ortamlarda yaşamak
 • Hipotiroidizm
 • Sedef hastalığı
 • Romatizmal eklem iltihabı
 • Skleroderma
 • Yetersiz ayak bakımı
 • Çok sıcak suyla duş almak
 • Cilt kuruluğuna neden olan sentetik sabun ve temizleyici kullanmak
 • Yanlış ayakkabı seçimi
 • Uzun süre ayakta durmak
 • Doku kalınlaşmasına neden olan veya vücudun terleme yeteneğini etkileyen herhangi bir durum gibi sebepler topuk çatlakları riskini artırabilir.
Topuk Çatlağı Nasıl Geçer? Bakımı Nasıl Olmalı?

Topuk Çatlağına Karşı Ne Yapılabilir? 

Ayaklarınıza düzenli bakım yaparak topuk çatlağı oluşmasını önleyebilir ya da mevcut çatlakların tedavisini destekleyebilirsiniz. Topuk çatlakları ağrı yapmasa da hastalık yapıcı bakterilerin vücuda giriş yapmasına uygun zemin hazırlayarak enfeksiyonlara yakalanma riskini artırabilir. Çatlak topukların etrafındaki deri, genellikle cildinizin geri kalanından daha kalın ve daha kurudur. Baskı uyguladığınızda topuktaki cilt bölünme ve çatlama eğilimindedir. Ayaklarınızı suda bekletmek ve nemlendirmek çatlakların tedavisine yardımcı olabilir. İşte sizin için topuk çatlağı bakımı için uygulayabileceğiniz yöntemler:

Ayaklarınızı Ilık suda bekletin

 • Ayaklarınızın rahat sığabileceği büyüklükte bir leğene ılık su ile nemlendirici içeriğe sahip sabun koyun ve yaklaşık 20 dakika ılık sabunlu suda ayaklarınızı bekletin.  
 • Ilık sabunlu su yerine maydanozlu suyu da deneyebilirsiniz. Maydanoz; cilt dokusunun onarılması ve yenilenmesinde önemli rol oynayan K vitamini, C vitamini ve kolajen açısından zengin bir bitkidir. 12-15 dal maydanozu ince ince doğrayıp ılık su ile leğene ekleyin. 30 dakika ayaklarınızı maydanozlu suda bekletin. 
 • Topuk bölgesindeki sert ve kalın derileri lif ya da süngertaşı kullanarak temizleyin. Ardından ayaklarınızı durulayın ve temiz bir havlu yardımıyla nazikçe kurulayın. 

Topuk çatlaklarını nemlendirin

Ayaklarınızı kuruladıktan sonra çatlakların olduğu bölgeye topuk kremi ya da yoğun nemlendirici sürün. Kremin etkisini artırmak ve nemi hapsetmek için üzerine vazelin sürüp çorap giyebilirsiniz. Topuk kremi yerine aşağıdaki yağları da kullanabilirsiniz:

Topuk Çatlağı Nasıl Geçer? Bakımı Nasıl Olmalı?

Aynısefa Yağı

Yüksek oranda antioksidan bileşenler içeren aynısefa yağı, E vitamini açısından da zengindir.  Cildin nemlendirilmesinde oldukça etkili olan aynısefa yağını temizleyip kuruladığınız topuk çatlaklarına gece yatmadan önce uygulayabilirsiniz. Gece boyunca nemi hapseden aynısefa yağı sayesinde topuk çatlaklarının tedavisine destek olabilirsiniz. 

Kuşburnu Yağı

Kuşburnu yağı; beta karoten, tretinoin (all-trans retinoik asit), E vitamini ve antioksidan bileşenler içerir. Cilt dokusunun beslenmesinde oldukça etkili olan bu bileşenlere ek olarak cildin sebum dengesinin korunmasına yardımcı olan linoleik asit açısından da zengindir. Cilt gözenekleri üzerinde bariyer oluşturan kuşburnu yağı, cildin nem kaybını uzun süre önler ve kolay emilir. Gece yatmadan önce kuşburnu yağını temizleyip kuruladığınız topuklarınıza sürebilir ve gece boyunca cildinizin nemlenmesini sağlayabilirsiniz. 

Topuk çatlaklarını önlemek ve tedavisini desteklemek için shea yağı, aynısefa yağı, balmumu, kuşburnu yağı ve E vitamini içeren INCIA Pürüzsüzleştirici Yağ kullanabilirsiniz. Sentetik koku, paraben, mineral yağ ve silikon gibi maddeler içermeyen bu ürün %100 doğaldır. Topuk ve dirsek kuruluğu tedavisinde oldukça etkili olan pürüzsüzleştirici yağ, hızlı emilir ve cildinizin yumuşak ve pürüzsüz bir görünüm kazanmasını destekler.