Yeni Üyelere Özel İlk Alışverişte %40 İndirim!

Bebeklerde Pişik Oluşumunu Önlemek İçin


Pişik bebeklerde oldukça sık karşılaşılan bir cilt problemidir. Pişik oluşan bölge bebeğinizde rahatsızlık hissine yol açabilir, bebeğinizin keyfini kaçırabilir. Bu durumun önüne geçmek için farklı yöntemleri deneyebilirsiniz.

Bebeklerde Pişik Oluşumunu Önlemek İçin

Pişik Neden Olur?

Pişik, özellikle bebeğin cildinde bez ile temas eden bölgelerde görülür. Pişik lezyonları, yamalı tarzda parlak kırmızı renktedir. Pişik lezyonlarına bezin veya başka bir maddenin temas etmesi bebeğin canını acıtabilir. Pişik oluşumuna sebep olabilecek durumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Bez İçeriğine Bağlı Tahriş: Bebek bezindeki idrar veya gaitaya (dışkıya) uzun süre maruz kalmak bebeğin hassas cildini tahriş edebilir. Özellikle bebeğin ishal olduğu dönemlerde bu tahrişin boyutu artabilir ve bebek pişiğe yatkın hale gelebilir.
 • Sürtünme: Bebeğin kilosuna göre dar bezleri kullanmak veya bebeğe çok sıkı kıyafetler giydirmek de ciltte pişik oluşumuna yol açabilir.
 • Yeni Bir Ürüne Bağlı İrritasyon: Kullanılan bezin veya ıslak mendilin markası değiştirildiğinde bebeğin cildi bu duruma tepki verebilir. Kıyafetleri yıkamada kullanılan deterjanlar, bebeğe sürülen kimyasal içerikli losyonlar da pişik oluşumuna neden olabilir.
 • Enfeksiyon: Bebeklerde bezin kapattığı bölgeler ılık ve nemli yapısıyla bakteri ve mantar gibi mikroorganizmaların çoğalması için ideal bir ortam oluşturur. Basit bir cilt enfeksiyonu olarak başlayan durumlar bezle kapalı olan bölgeye geldiğinde hızla çevre dokulara yayılabilir. 
 • Yeni Besinler Deneme: Bebeğin ek gıdaya geçişte yediği yeni besin çeşitleri gaita (dışkı) içeriğinin değişmesine neden olur. Bu durum da pişik oluşma riskini artırır. Anne sütüyle beslenen bebeklerde, annenin yediği farklı bir besin de bebekte pişik oluşumuna yol açabilir.
 • Hassas Cilt: Atopik dermatit ve seboreik dermatit gibi cilt problemlerine sahip bebeklerde pişik oluşma ihtimali daha yüksektir. 
 • Antibiyotik Kullanımı: Antibiyotikler hastalık yapıcı bakterilerin yanı sıra vücutta yer alan yararlı bakterileri de öldürür. Normalde ciltte bulunan bazı bakteri türleri, fırsatçı mantarların üremesini engelleyerek cildi enfeksiyondan korur. Antibiyotik kullanımı bu yararlı bakterileri de etkilediğinden bebeğin bez takılan bölgesinde mantar enfeksiyonları oluşabilir. Yine antibiyotik kullanımı ishale neden olarak pişik riskini artırabilir.
Bebeklerde Pişik Oluşumunu Önlemek

Pişik Önleme Yöntemleri Nelerdir?

Pişik önlemek için yapılacak en önemli şeylerden biri bebeğin altını temiz ve kuru tutmaktır. Bebeğinizi pişikten korumak için yapabileceğiniz basit uygulamalar şunlardır:

 • Bebek bezini sık değiştirmek
 • Bez değiştirirken bebeğin poposunu ılık suyla yıkamak
 • Bebeğin altını nazikçe kurulamak
 • Bebeğin altınının hava almasını engelleyen dar bezleri kullanmamak, bebeğin bedenine uygun bezler kullanmak
 • Bebeğin mümkün olduğunca bezsiz kalmasını sağlayarak havanın doğal bir yolla bebeğin altını kurutmasına izin vermek

Pişik Önleyici Krem Incia’da

Pişik oluşumunu önlemede etkili yöntemlerden biri de pişik önleyici krem kullanmaktır. Ancak her pişik önleyici bebeğinizin cildi için uygun olmayabilir. INCIA %100 doğal pişik önleyici krem ise bebeğin cildine zarar verebilecek herhangi bir sentetik koruyucu, alkol, parfüm gibi kimyasallar içermez. INCIA doğal pişik önleyici krem, bebeğinizin ihtiyaç duyduğu hassas cilt bakımını yapmanıza yardımcı olur. İçeriğinde hindistan cevizi yağı, shea yağı, jojoba yağı gibi pek çok soğuk sıkım bitkisel yağ bulunduran bu krem bebeğinizin cilt direncini artırır. Arılardan elde edilen %100 doğal balmumunu da bünyesinde bulunduran bu krem, bebeğin cildi ile iritan maddeler arasında bir bariyer oluşturur. Tüm bunlar bebeğin pişik yaralarından korunmasına katkıda bulunur. Pişik kremi ciltteki yararlı bakteriler ile uyumludur. Bu sayede cildin doğal dengesini bozmaz. Pişik kremini bebeğinizin bez bölgesine her bez değişiminden sonra uygulamanız yeterli olur. 

Kişisel bakımda aradığınız doğallığı INCIA’da bulabilirsiniz. Anne bebek bakımından ev bakımına dek uzanan geniş ürün yelpazesi ile ihtiyaç duyduğunuz bitkisel ürünler INCIA kalitesiyle sizi bekliyor!