Yeni Üyelere Özel İlk Alışverişte %40 İndirim!

Dudak Çatlaması Neden Olur? Nasıl Geçer?


Dudak çatlaması, toplumda yaygın olarak görülen ve rahatsızlık veren bir sağlık problemidir.  Zaman zaman ağrı yapabilir ve hatta kanamaya neden olabilir. Fiziksel olarak hoş bir görünüme sahip olmamasının yanı sıra, hastalık yapıcı mikroorganizmaların vücuda girişini de kolaylaştırır, enfeksiyonlara yakalanma riskini artırır. Dudak çatlaklarının nedenleri ve nasıl tedavi edilebileceği hakkında bilgileri sizlerle paylaştık.

Dudak Çatlaması Neden Olur?

Dudak bölgesindeki cilt dokusu diğer vücut bölgelerine oranla çok daha ince ve hassas yapıya sahiptir. Güneş, soğuk ve kuru hava gibi etmenlere maruz kalındığında kurumaya, çatlamaya ve deri soyulmalarına daha yatkın hale gelmesine neden olur. Dudaklarda yağ bezeleri yoktur ve bu nedenle ihtiyaç duyduğu nemi üretemez. Dudaklarınızı düzenli olarak nemlendirmeye dikkat ederek kurumasını ve çatlamasını önleyebilirsiniz. Kış aylarında havadaki nem miktarı azalması ve yaz aylarında da sık sık güneşe maruz kalınması dudak çatlamalarına neden olur. Dudak kuruluğunun en yaygın nedenlerinden biri de dudakların istemsiz biçimde yoğun olarak yalanmasıdır. Tükürükteki enzimler dudaktaki nem miktarını azaltarak daha hızlı bir şekilde kurumasına ve dolayısıyla çatlamasına yol açar. Herkesin dudağı çatlayabilir ancak aşağıdaki şartlara sahip kişiler daha fazla risk altındadır:

  • Kuru cilt yapısına sahip olanlar
  • A vitamini, retinoid, lityum içeren ilaçlar ve kemoterapi ilaçları kullananlar
  • Yetersiz su tüketen ve yanlış beslenme alışkanlıklarına sahip olanlar
Dudak Çatlaması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Dudak Çatlağına Ne İyi Gelir?

Çatlamış dudaklar için birkaç etkili doğal çözüm vardır. Aşağıdaki doğal ürünleri dudaklarınıza uygulayarak çatlakları yatıştırabilir ve dudak cildinin nemlendirilmesine yardımcı olabilirsiniz:

Hindistan cevizi yağı

Antioksidan bileşenler açısından zengin olan Hindistan cevizi yağı, iltihaplanmanın önüne geçer ve çatlakları yatıştırarak yumuşamasını sağlar. 

Kayısı çekirdeği yağı

Emilme oranı oldukça yüksek olan kayısı çekirdeği yağı, cildin ihtiyaç duyduğu nemin hapsedilmesini sağlayarak gün boyu dudaklarınızın kurumasını önler. 

Shea yağı

Antioksidan mineraller içeren shea yağı, aşırı kuru ya da çatlayan dudaklarda enfeksiyon gelişimini önler. Aynı zamanda cildi nemlendirerek dudaklarınızın yumuşak ve pürüzsüz görünüm kazanmasını sağlar. 

Aloe vera

Aloevera bitkisinin yapraklarındaki jel, hasar gören cilt dokusunun yatıştırılmasında ve nemlendirilmesinde önemli rol oynayan vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve antiinflamatuarlar içerir. 

Dudak Çatlaması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Dudak Çatlaması Nasıl Geçer?

Çatlayan dudaklar genellikle birkaç basit adımla tedavi edilebilir. Dudaklarınızı nemlendirmeniz ve dudak yalama gibi cildin kurumasına neden olan alışkanlıkları terk etmeniz yeterli olabilir. İşte size özel, dudak çatlakları için öneriler: 

Yeterli ve dengeli beslenin 

Dudak çatlaklarının en önemli nedenlerinden biri de vitamin eksikliğidir. Cilt dokusunun ihtiyaç duyduğu; B vitaminleri, E vitamini, D vitamini ve K vitamini ile selenyum, çinko, magnezyum gibi minerallerden zengin gıdalar içeren bir beslenme programı uygulayabilirsiniz. Ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumlar, taze sebze ve meyveler ile et, tavuk, balık gibi besinleri diyetinize dâhil edebilirsiniz. Ayrıca tam tahıllı ekmek, bulgur, çavdar ve yulaf gibi gıdaları da beslenme programınıza ekleyebilirsiniz. Yetersiz su içmek dudak çatlaklarının en önemli nedenlerinden biridir. Vücut susuz kaldığında cilt dokularından su çeker ve cilt kuruluğuna neden olur. Gün içinde en az 2 litre su tüketmeli ve su ihtiyacınızı karşılayarak cildinizin nem dengesini korumalısınız. 

Dudaklarınızı Nemlendirin

Gün içinde dudak balmları ile dudaklarınızı nemlendirebilirsiniz. %100 doğal ürünler kullanılarak tasarlanan ve shea, hindistan cevizi yağı, hint yağı, kayısı çekirdeği yağı, E vitamini ve balmumu içeren doğal dudak kremi dudak çatlaklarının tedavisine destek olabilir. Herhangi bir katkı maddesi ve sentetik boya içermeyen tarçın kabuğunun kendine has aromasını barındıran INCIA Tarçınlı Doğal Dudak Besleyici Krem ile gün boyu dudaklarınızın nemli kalmasını; doğal bir ağrı kesici görevi üstlenen nane yağı ile zenginleştirilen INCIA Naneli Dudak Besleyici Krem çeşidiyle de dudaklarınızın yumuşak ve pürüzsüz görünmesini sağlayabilirsiniz.