Yeni Üyelere Özel İlk Alışverişte %40 İndirim!

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?


Koltuk altı kararması problemi daha çok kadınların, özellikle yaz aylarında canını sıkan şikayetlerden bir tanesidir. İnsanların vücut yapıları, bağışıklık seviyeleri ve genetikleri birbirinden farklıdır. Bu üç temel özellik ile birlikte dış etkenlerin varlığı, yaşamınızın bazı dönemlerinde sağlığınız ve dış görünüşünüzle ilgili birbirinden farklı şikayetlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Kol altı kararması da bunlar arasındadır.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altında yaşanan kararma sorununun ortaya çıkma biçimi kişiden kişiye değişir. Kimi insanda oldukça koyu bir renk şeklinde kendini belli ederken kimisinde daha açık tonda, hatta sararmalar şeklinde ortaya çıkabilmektedir. Ne şekilde olursa olsun bu, koltuk altını açıkta bırakan kıyafetlerin giyildiği yaz aylarında daha büyük rahatsızlık veren, kişinin hareketlerini kısıtlayan ve özgüven sorunu yaşamasına neden olabilen bir cilt sorunudur. 

Peki söz konusu kararmalar neden vücudun diğer bölgelerinde değil de özellikle koltuk altında ortaya çıkar? Bunun başlıca iki sebebi vardır: Birincisi koltuk altındaki deri ince ve hassastır. Dolayısıyla fizyolojik değişimlerden de dış faktörlerden de daha çabuk ve daha yoğun bir biçimde etkilenir. Yıpranma eşiği daha düşüktür. İkincisi koltuk altı kıvrımlı bir bölgedir. Vücudun ince ve kıvrımlı olan kısımlarında kararma eğiliminin nispeten yüksek olduğu bilinir.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Kol Altı Kararması Nedenleri 

Herkesin kol altı kararması deneyimi birbirinden farklı olabileceği gibi bu problemin nedeni de kişiden kişiye değişir. Ancak yine de söz konusu nedenler yedi maddede toplanabilir:

  • Vücudunuzda meydana gelen pek çok problem ve rahatsızlıkta olduğu gibi kol altı kararmasında da genetik yatkınlığın rolü büyüktür. 
  • Gün içinde sık sık terleyen kişilerin koltuk altı sürekli olarak nemli kalır. Nemlilik ise bakteri ve mantar gibi enfeksiyonların en sevdiği ortamı oluşturur. Söz konusu enfeksiyonlar koltuk altında koyulaşmaya sebep olabilir. 
  • Dar kıyafetler ciltte sürtünme etkisini arttırarak koltuk altında zamanla renk değişiminin görülmesine sebep olabilir. 
  • Deodorantların içeriğinde alkol gibi cildi tahriş eden maddeler bulunmaktadır. Yoğun deodorant kullanan kişilerin koltuk altı zamanla tahriş olur. Tahrişe bağlı olarak ciltte meydana gelen kızarıklık ve kaşıntı hali ise bazı kişilerde kararmaya yol açabilir. 
  • Özellikle kuru cilt üzerinde jilet kullanımı ve epilasyon hataları da ciltte tahrişe ve beraberinde kararmaya sebep olabilmektedir. 
  • Vücuttaki hormonal değişimler koltuk altında kararmalara yol açabilir. Özellikle gebelik döneminde kadınların vücudunda melanin üretimi artar. Buna bağlı olarak da yer yer lekelenme ve kararmalar ortaya çıkabilir. 
  • Obeziteye bağlı olarak vücut bezleri yeterince iyi çalışmayabilir. Bu durum da yine koltuk altı kararmasının gerekçeleri arasında yer alır.  

Koltuk Altı Kararması İçin Tedavi Yöntemleri

Her ne sebeple ortaya çıkmış olursa olsun, koltuk altı kararması için her zaman yapılacak bir şey olduğunu unutmayın. Günümüzde bu sorundan muzdarip pek çok kişi, koltuk altı beyazlatıcı etkiye sahip birbirinden farklı yöntemleri deneyerek koltuk altı kararması problemini bütünüyle hayatından bertaraf edebilmektedir. 

Kararmış koltuk altı için evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler mevcuttur. Bunlardan başlıcaları; kararmış bölgeyi limonla ovalama, kararmış bölgeye patates dilimi, elma sirkesi, karbonatlı su, portakal kabuğu, süt ve gül suyu ile hazırlanan macunu ya da süt ve lor peynirle hazırlanan lapayı sürme olarak sıralanabilir. 

Pek çok cilt probleminin çözümünde etkili olan aloe vera bitkisi ile Hindistan cevizi yağı da koltuk altındaki kararmaları tedavi edici yöntemler arasında sayılır. 

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararmaları için en etkili yöntemlerden biri ise şüphesiz beyazlatıcı etkiye sahip kozmetik ürünlerdir. Ciltteki kararmalara karşı beyazlatıcı etkisiyle öne çıkan doğal içerikli INCIA koltuk altı beyazlatıcı roll on deodorant, ilgili bölgedeki cildin beyaz ve berrak bir görüntü kazanmasına yardımcı olur. Böylece koltuk altı sorunu sosyal hayatınızda can sıkıcı bir problem olmaktan tamamen çıkar.